Co daje olej do amortyzatora motocykla?

Właściciele motocykli powinni zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo duży wpływa na trakcję pojazdu ma odpowiednie serwisowanie amortyzatorów. Jednym z potrzebnych płynów hydraulicznych jest tutaj olej do amortyzatora motocykla, który bazuje na znikomej ściśliwości. Zawieszenia dzięki temu nie mają skoku jałowego, a praca płynu jest liniowa w całym zakresie tego elementu pojazdu. Olej ma do spełnienia wiele funkcji. Czym się cechuje ten produkt? Jakie korzyści daje?

Olej do amortyzatora motocykla

Olej do amortyzatora ma za zadanie spełniać kilka funkcji, takich jak:

  • smarowanie podzespołów,
  • czyszczenie podzespołów,
  • chłodzenie współpracujących ze sobą podzespołów amortyzatorów. 

Najważniejszą rolą jest jednak tłumienie tzw. odbicia i dobicia zawieszenia. Olej do amortyzatora motocykla w tym przypadku zapobiega gwałtownemu uginaniu się zawieszenia i zbyt mocnemu powrotowi do pozycji wyjściowej. Większość pojazdów średniej i niższej klasy nie posiada możliwości regulacji charakterystyki pracy amortyzatorów, natomiast modele z wyższej półki umożliwiają takie operacje. 

Regulowania odbicia i dobicia

Warto zauważyć, że regulowanie odbicia i dobicia jest uzyskiwane przez odpowiednie ustawienie zaworów. W trakcie ruchu przez zawory przepływa płyn hydrauliczny. Zazwyczaj opisane są one skrótami REB – odbicie i COMP – dobicie.

Regulacje tego rodzaju są przeprowadzane w celu zachowania opon motocykla w jak najdłuższym kontakcie z nawierzchnią. Nastawy są zależne między innymi od potrzeb użytkownika i charakterystyki podłoża.