Co należy wiedzieć przed użyciem gąbki polerskiej?

Każdy posiadacz samochodu powinien wiedzieć, jak ważne jest zachowanie go w jak najlepszym stanie. Oprócz estetyki, która dla wielu jest kluczowa (bo kto nie chciałby wzbudzać podziwu swoją machiną wśród innych ludzi?), odpowiednia konserwacja sprawi, że samochód posłuży nam znacznie dłużej. Do jednej z wielu istotnych czynności konserwacyjnych z pewnością trzeba zaliczyć korektę lakieru. W tym celu stosuje się specjalne gąbki polerskie.

Czym jest gąbka polerska?

Gąbka polerska, czyli inaczej gąbka do polerowania samochodu. Nie wyróżnia się ona szczególnie na tle innych gąbek, jednak dzięki jej możemy uczynić, aby karoseria naszego samochodu odzyskała dawny blask i świeżość.

Rodzaje gąbek polerskich

Gąbki do polerowania samochodu mogą występować w różnych formach i kształtach, jednak głównym czynnikiem decydującym o przeznaczeniu i zastosowaniu gąbki jest jej kolor. Gąbki polerskie, biorąc pod uwagę te kryterium dzielą się na:

  • gąbki białe – charakteryzują się wysoką twardością, stosowane z agresywnymi produktami polerskimi,
  • gąbki pomarańczowe – o średnim poziomie twardości, stosowane do wykończenia powierzchni po agresywnym polerowaniu,
  • gąbki niebieskie – zaleca się stosowanie z silnymi produktami, mają agresywne działanie, ich wadą jest jednak szybkie zużycie,
  • gąbki czarne – gąbki miękkie, sprawdzające się podczas prac końcowych, dobrze nadają się do rozprowadzania preparatów nabłyszczających,
  • gąbki żółte – cechują się średnią twardością, stosowane podczas wygładzania powierzchni,
  • gąbki czerwone – stosowane podczas końcowego wykańczania lakieru, ich dużą zaletą jest wytrzymałość.

Ogólnie gąbki te mają jedną prostą zasadę, o której należy pamiętać. Im twardszy jest pad polerski, tym większa moc jego ścierania.