Poprawne używanie klimatyzacji samochodowej

BMW 3 leasing

Nowoczesne samochody naszpikowane są wręcz układami elektronicznymi, które mają nie tylko zwiększać bezpieczeństwo, ale też i komfort jazdy samochodem. Jak się jednak okazuje, to wynalazek liczący sobie kilka dekad ceniony jest najbardziej, a nie wyrafinowane układy elektroniczne. Mowa oczywiście o klimatyzacji samochodowej. Jak jednak powinno się jej używać, aby zachować ją możliwie najdłużej w dobrej kondycji?

Jak przedłużyć działanie klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa to układ, który pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzu auta do wartości komfortowych i bezpiecznych dla zdrowia. Jak się okazuje, nie wystarczy tylko włączyć przycisk, aby klimatyzacja działała poprawnie przez długie lata. Konieczne jest używanie jej w odpowiedni sposób. Najważniejszą sprawą jest unikanie zbyt dużego przeciążania klimatyzacji. Z tego powodu nie powinna ona działać zbyt długo na maksymalnych obrotach, a także nie powinna zbyt mocno schładzać powietrza. Przyjmuje się zatem, że np. dobrym pomysłem jest wietrzenie auta przed uruchomieniem klimatyzacji, a także unikanie schładzania powietrza o więcej niż 10 stopni Celsjusza.

Jak serwisować klimatyzację?

Oczywiście jak każdy inny układ w samochodzie, tak i również klimatyzacja wymaga okresowego konserwowania np. w Nord Auto. Realizowane jest to na kilku polach. Przede wszystkim powinno się przeprowadzać okresową akcję oczyszczającą klimatyzację. Celem tego zabiegu jest usunięcie z instalacji gromadzącej się w niej pleśni i grzybów, a także licznych bakterii, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Nie można także zapominać o uzupełnianiu paliwa dla klimatyzacji, czyli czynnika chłodzącego, dzięki któremu układ ten w ogóle działa. Dobrym działaniem konserwującym jest także okresowe uruchamianie klimatyzacji, nawet gdy nie jest to konieczne. Przykładowo w czasie zimy, gdy chłodzenie nie jest konieczne, poleca się uruchomienie klimatyzacji na kilkanaście minut np. w trybie ogrzewania. Zalecane jest to minimum raz na tydzień, aby cały układ mógł poprawnie zadziałać i się samoczynnie nasmarować.