Jak zostać blacharzem samochodowym?

Blacharz i lakiernik samochodowy to zawody, które bardzo się uzupełniają. Zarówno blacharz, jak i lakiernik są niezbędni w przypadku stłuczek, wypadków i innych uszkodzeń samochodów. To właśnie w/w fachowcy są w stanie dać drugie życie samochodom, nie tylko tym nowym, ale też odrestaurować stare egzemplarze. Każdy z nich jest zawodem bardzo wymagającym, precyzyjnym.

Jakie wymagania musi spełnić blacharz samochodowy?

Każdy, kto chciałby pracować jako blacharz samochodowy musi posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe. Najlepiej, kiedy taka osoba ukończy na przykład szkołę zawodową samochodową z wybranej specjalizacji lub też specjalistyczne kursy, które bardzo często organizowane są na przykład przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego. Niezwykle ważne jest też to, że blacharz samochodowy musi umieć czytać rysunki techniczne, a także wykonywać szkice prostych części. Ponadto, musi on też dobrze orientować się w dokumentacji i instrukcjach obsługi różnych marek samochodów. Umiejętność czytania rysunków technicznych, instrukcji jest niezbędna, ponieważ to właśnie na podstawie tej wiedzy blacharz Olsztyn dokonuje wyboru odpowiednich materiałów, które później wykorzystywane są podczas naprawy danego modelu samochodu. To pokazuje, że osoby ubiegające się o to stanowisko muszą mieć bardzo wszechstronną wiedzę z różnych tematów.

Najczęściej wymagane predyspozycje do zawodu

Zwykle pracodawcy, którzy poszukują osób na stanowisko blacharza, od takiej osoby wymagają doświadczenia, które pozwoli na ocenę stanu blach w samochodzie, a także na rozróżnienie elementów zniszczonych lub skorodowanych i wymagających naprawy, od tych będących w dobrym stanie.Osoba ta w swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi, które obsługiwane są ręcznie, jak i mechanicznie. Wiele tego typu prac wymaga poczucia estetyki od kandydata.