Opony zimowe – wbrew pozorom – można stosować w okresie letnim, ale po co? Jak mówią kierowcy, przypomina to wówczas chodzenie w zimowych butach w lipcu przy temperaturze 30 stopni Celsjusza w cieniu. Warto więc pomyśleć o zakupie opon letnich.
Jakie opony wybrać?
Najbardziej popularnym modelem są opony letnie 185/60 r15, które stosuje się przede wszystkim w samochodach osobowych, a niejednokrotnie również i w dostawczych.
Co oznaczają opony letnie 185/60 r15?
Opony letnie 185/60 r15 posiadają nieprzypadkowe oznaczenie. Zaczynając od początku, liczba 185 to szerokość ogumienia wyrażona w milimetrach. 60 z kolei oznacza procentowy stosunek wysokości profilu ogumienia do rzeczonej szerokości. Ostatnia z liczb, to jest 15 to rozmiar felgi, która jest wyrażona w calach.
Zastosowanie opon letnich i ich przeznaczenie
Ogumienie letnie najczęściej zmienia się z zimowego w marcu. Oficjalnie jednak przejmuje się, że należy tego dokonać, jeśli temperatura przez całą dobę utrzymuje się powyżej siedmiu stopni Celsjusza.
Opony letnie są produkowane ze specjalistycznej mieszanki, która z kolei pozwala zachować dobrą przyczepność na drodze oraz gwarantuje stosunkowo krótką drogę hamowania, bez względu na to jakie warunki aktualnie panują i tego, czy nawierzchnia na drodze jest sucha, czy też śliska. Warto jednak zwrócić uwagę – przy wyborze opon – na rozmiar ale również rozmiar pasujący do danego typu samochodu. Ogumienie letnie ma za zadanie chronić przed uślizgiem i umożliwić bezproblemową jazdę zarówno na nawierzchni suchej, jak i mokrej.