Aby Twój samochód wyglądał solidnie przez cały czas, należy o niego odpowiednio dbać. Jeśli karoseria jest błyszcząca, każdy samochód wygląda na droższy. Taki efekt można uzyskać poprzez woskowanie, które jest uważane za najpopularniejszą metodę pielęgnacji karoserii. Istnieje wiele rodzajów wosku, ale nie wszystkie dają dobre rezultaty. Podpowiemy Ci, jakie woski syntetyczne są dostępne i jak je prawidłowo stosować.
Co daje woskowanie samochodu?
Oprócz pięknego wyglądu wosk do karoserii spełnia szereg praktycznych zadań:
- Chroni elementy metalowe przed rdzą.
- Maskuje drobne zadrapania.
- Tworzy na powierzchni ciała film, który chroni powierzchnię przed wilgocią, drobnymi kamieniami i innymi czynnikami środowiskowymi.
- Przedłuża żywotność farby i lakieru, którymi pokryta jest karoseria.
- Ułatwia proces prania.
Najlepszy wosk do samochodu to taki, który nie tylko dobrze wygląda, ale także chroni karoserię.
Rodzaje wosków samochodowych
Na rynku dostępnych jest pięć rodzajów wosków samochodowych:
- Rozpylacz woskowy. Jego osobliwością jest to, że jest bardzo łatwy w aplikacji. Jednak wśród entuzjastów samochodów i specjalistów ta powłoka jest uważana za najgorszą opcję: często taki wosk zmywa się po pierwszym myciu samochodu.
- Wosk w płynie do samochodu.. Proces aplikacji jest bardziej skomplikowany niż w przypadku sprayu, ale jego efekt utrzymuje się dłużej. Zwykle producenci dają gwarancję, że powłoka wystarczy na 4-5 prań.
- Twardy wosk. Różni się złożoną technologią aplikacji, która koniecznie obejmuje dokładne polerowanie samochodu. Jeśli praca zostanie wykonana poprawnie, powłoka wytrzyma 3-4 miesiące.
Na rynku polskim jest duży asortyment wosków syntetycznych do auta i nie jest jasne, który z nich lepiej kupić. Przy wyborze zalecamy kierować się nie składem chemicznym, ale rzetelnością producenta.