Kiedy niezbędna jest wymiana opon?

Opony tak samo jak i każda inna część samochodu, podlegają okresowej wymianie. Niestety nadal niewielu kierowców jest w stanie powiedzieć, kiedy się to powinno robić i z jakiego konkretnie powodu. Jak to zatem wygląda w szczegółach?

Wymiana opon z powodu zmiany warunków drogowych

Opony są prawdopodobnie jedynym elementem samochodu, który powinno się wymieniać ze względu na zmieniające się warunki pogodowe. Niestety nadal na rynku nie ma idealnej opony, która byłaby w stanie poprawnie działać zarówno w lecie, jak i w zimie. Z jednej strony letnia traci drastycznie przyczepność w zimie, a zimowa bardzo szybko się zużywa w lecie. Powoduje to, że konieczna jest wymiana opon, gdy tylko zmienia się pora roku z zimy na lato i odwrotnie.

Wymiana opon z powodu ich zużycia

O ile wymiana opon z powodu zmiany pory roku jest naturalna i większość kierowców doskonale o tym pamięta, to jednak wymiana ich z powodu starości dla wielu jest czymś, o czym często zapominają. Dowodem tego są samochody, których opony zwyczajnie nie posiadają nawet ślad bieżnika. Oczywiście takie opony nie spełniają już swojego zdania, a ich przyczepność jest na bardzo słabym poziomie.

Niezbędne jest wtedy kupienie zupełnie nowego zestawu. Rzecz jasna dopuszczenie do sytuacji, gdy opona nie spełnia już swojego zadania, jest skrajnością, której za wszelką cenę powinno się unikać. Kiedy zatem powinno się dokonać wymiany opon na nowe? Przyjmuje się, że nie powinno się jeździć z oponami starszymi, niż 5-letnie i wtedy też dokonywać ich wymiany.