Przejazd niezwykłym pojazdem – KTM X-BOW

KTM to Austriacka firma znana głównie z produkcji motocykli, szczególnie motocykli crossowych. Pojazd KTM x-bow to lekki samochód sportowy produkowany od 2008 roku do dziś. Cały pojazd jest wykonany z komponentów ultralekkich takich jak włókno węglowe. Nadwozie samonośne to w pełni karbonowy monocoque, zarazem jest to pierwszy pojazd, którego kadłub był wykonany w całości z włókna węglowego. Wszystkie elementy tego pojazdu zostały stworzone z bardzo lekkich materiałów, dzięki czemu masa pustego pojazdu wynosi zaledwie 847 kg.

Silnik to 2 litrowe turbodoładowane TFSI z Audi, które generuje 300 koni mechanicznych przy 6.400 obr./min i 420 Nm przy 3.200 obr./min, co rozpędza pojazd od 0 do 100 km/h 4,1 sekundy a prędkość maksymalna wynosi 231 km/h. Średnie zużycie paliwa podawane przez producenta to 8,3L/100 km. Transmisja pojazdu to 6-stopniowa manualna skrzynia biegów również od Audi, która została dostrojona na potrzeby KTM x-bow. Całość leży na lekkiej aluminiowej ramie, która jest nisko osadzona w połączeniu z niską wagą sprawia bardzo nisko ułożony środek ciężkość co przekłada się na odczucia rodem z gokarta. Napęd przenoszony jest na tylną oś co sprawia że KTM jest idealną zabawką na tor. 

Zawieszenie sprężyny wraz z amortyzatorami, które mają możliwość regulacji tłumienia, przednie ułożone są poziomo jest to rozwiązanie rodem z formuły 1. Tylne są ustawione pionowo i przymocowane bezpośrednio do mocowania koła. Wyścigowe wahacze, których tuleje są wykonane z poliurietanu, dzięki czemu jest duża precyzja prowadzenia. Hamulce znanej firmy Brembo z czterotłoczkowym zaciskiem potrafią wyhamować pojazd z 100 km/h do 0 w 32,9 metra.

Wygląd i aerodynamika pojazd ma bardzo agresywną linię nadwozia co potęguje brak dachu i słupka A. Od frontu KTM ma zderzak z wielkim agresywnym wlotem powietrza, dużym spliterem, który bardzo dociska KTMa. Pokrywa silnika ma duże otwory, które wtłaczają ogromne ilości powietrza do chłodzenia silnika oraz dodają pazura do wyglądu. Podłoga jest kryta gładką płytą co zapewnia lepszy przelot powietrza wprost do dyfuzora, który dociska tył. 

KTM x-bow zapewni masę frajdy z jazdy po torze dzięki swoim właściwością jezdnym oraz braku dachu.