Komfort jazdy na motorze a odpowiedni ubiór. W co się ubrać, by czuć się bezpiecznie?

spodnie na motor

Sprzęt i ubiór ochronny a jazda na motorze

Dobrej jakości motocyklowy sprzęt ochronny (w tym spodnie na motor) zapewni komfort jazdy w każdych warunkach i może pomóc Ci uniknąć dekoncentracji przez niekorzystne czynniki otoczenia. W razie wypadku, dobrej jakości sprzęt ochronny może zapobiec lub zmniejszyć obrażenia. Odzież ochronna sprzedawana specjalnie dla motocyklistów zapewni najlepsze połączenie dopasowania i ochrony. Elementy tej odzieży są zaprojektowane tak, by pasowały podczas siedzenia w pozycji jeździeckiej. Mają one dłuższy krój w rękawach i nogawkach oraz są pełniejsze na ramionach. Klapy i zatrzaski chronią przed wiatrem, a dodatkowa wyściółka zapewnia ochronę.

Jakich spodni i ubioru unikać przy jeździe na motorze?

Kombinezony jeździeckie są dostępne zarówno w zestawach jedno- jak i dwuczęściowych. Skóra jest dobrym wyborem, ponieważ jest trwała, odporna na wiatr i zapewnia ochronę przed urazami. Dobrym wyborem są również inne odporne na ścieranie ubrania ochronne wykonane z tkanin syntetycznych. Należy unikać spodni na motor z szerokimi fałdami, powiewających szalików i podobnych elementów, ponieważ mogą one zaplątać się w motocykl.

Odzież ochronna powinna być wygodnie dopasowana i nie powinna uwierać. Kurtka z zamkiem błyskawicznym z przodu będzie bardziej odporna na wiatr niż kurtka z guzikami lub zatrzaskami. Płat materiału nad zamkiem błyskawicznym kurtki daje dodatkową ochronę przed wiatrem, a także chroni lakier motocykla przed zarysowaniem. Zalecane są kurtki z wąskimi mankietami i talią, aby wiatr nie wiał do środka. Uwaga: duży, luźny kołnierz może powiewać podczas jazdy i może podrażniać skórę lub rozpraszać uwagę.

Utrzymanie poprawnej temperatury ciała a odpowiednie spodnie i ubranie

Pamiętaj, że nawet przy ciepłej pogodzie ciągłe wystawienie na wiatr może spowodować hipotermię. Hipotermia, czyli stan, w którym temperatura ciała jest poniżej normy, może powodować utratę koncentracji, spowolnienie reakcji oraz utratę płynności i precyzji ruchów mięśni. W takich warunkach niezbędny jest odpowiedni sprzęt ochronny, taki jak kurtka wiatroszczelna, ocieplane warstwy odzieży i ciepłe spodnie na motor. Przykładowo, w chłodny dzień (10 stopni Celsiusa) motocyklista jadący z prędkością 50 kilometrów na godzinę doświadcza efektu chłodzenia odpowiadającego 5 stopniom.