Miernik lakieru – praktyczne urządzenie do pomiaru grubości lakieru

miernik grubości lakieru

Pomiar grubości lakieru na powłoce lakierniczej jest bardzo prostym i szybkim sposobem na sprawdzenie, czy samochód ma wypadkową przeszłość. Obecnie na rynku nie brakuje precyzyjnych mierników, dzięki którym zakup używanego pojazdu jest znacznie łatwiejszy.

Niegdyś zbadanie grubości powłoki lakierniczej w samochodzie wiązało się z koniecznością wizyty w warsztacie samochodowym, natomiast obecnie przy odrobinie umiejętności i użyciu miernika lakieru można samemu zmierzyć grubość lakieru.

Miernik lakieru – zastosowanie

Czujnik grubości lakieru to praktyczne, elektroniczne urządzenie, dzięki któremu można sprawdzić ilość warstw lakieru położonych na blasze samochodowej. Obecność tego urządzenia jest niezbędna podczas zakupu każdego samochodu używanego. Otóż dzięki niemu w szybki i sprawny sposób można sprawić czy samochód będący przedmiotem transakcji był dwukrotnie malowany oraz szpachlowany. Użycie tego urządzenia przestrzega kupującego przed nabyciem samochodu w złym stanie technicznym, który to ma powypadkową przeszłość.

Działanie miernika grubości lakieru

miernik grubości lakieru

Każdy dobrej jakości czujnik grubości lakieru dokonuje precyzyjnego pomiaru grubości warstwy niemetalicznej,a więc powłoki ochronnej. Sprawdza on czy na metalicznej warstwie lakieru nie ma szpachli czy też plastiku.
Oferowane w wielu sklepach motoryzacyjnych proste mierniki są w stanie dokonać rzetelnych pomiarów na każdym podłożu stalowym i stalowym ocynkowanym.
Z kolei do pomiaru grubości warstwy niemetalicznej na podłożach aluminiowych, a więc na karoseriach wielu nowych modeli potrzeba urządzenia nieco lepszej jakości.

Badanie powłoki lakierniczej w samochodzie

Przed przystąpieniem do pomiaru, warto zadbać o to, aby powierzchnia była czysta, gdyż wszelkie zabrudzenia mogą zawyżyć na prawidłowym określeniu wyników. Ponadto pomiar powinien być zawsze wykonywany podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Zbyt wysokie oraz niskie temperatury mogą wpłynąć niekorzystnie na wynik.
Badanie powłoki lakierniczej samochodu nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności. W celu prawidłowego wykonania pomiaru, należy przyłożyć sondę prostopadle do badanej blachy, a następnie lekko ją docisnąć. Badanie należy rozpocząć od dachu, bowiem jest to miejsce najrzadziej naprawiane i dzięki temu można uzyskać najlepsze informacje o fabrycznej grubości lakieru na pozostałych elementach blacharskich w samochodzie.
Nowoczesne mierniki posiadają ekrany LCD na których to wyświetlają się wartości pomiarów.
Fabryczna grubość lakieru kształtuje się w granicach od 70 um do 170 um, natomiast w przypadku położenia kolejnej warstwy lakieru pomiary będą dwukrotnie wyższe i czasem sięgają nawet do 400 um. Taka wysoka wartość informuje o tym, że samochód był malowany i posiada szpachle.
Czujnik lakieru to fenomenalne urządzenie, które może uchronić przed zakupem powypadkowego auta.